Weterański Opłatek w Haller Post – 1.05.2020

W tym roku “Opłatek Weterański” uznajemy za udany.Gości na sali przywitał pełniący obowiązki kom placówki kol Tadeusz Siłka i prezeska KPP Stasia Kobierowski.Mistrzem ceremonii był R Iwanicki,po inwokacji i hymnach narodowych,w wykonaniu Chóru Polonia Paderewski,wysłuchano kilka kolęd świątecznych.Sala brawami nagrodziła obecność veterana z 2 wś i uczestnika walki o Monte Cassino 98-letniego Józefa Smyka.Głos zabierali:2-gi vice kom ZG SWAP kol Zbigniew Rostkowski,naczelna prezeska KPP Helena Knapczyk,dyr Szkoły Języka Polskiego Elżbieta Złotnik,która wręczyła dyplom dla placówki w podzięce za korzystanie z pomieszczeń domu weterana,prezes KPA John Kocur.Koło Przyjaciół Harcerstwa i jego prezes Tadeusz Cichocki wręczył chek na sumę 1 tyś dolarów,zbierając oczywiśćie duże brawa.Po prezentacji kolegów z Pl#24,119,37 z Bostonu,oraz Falcon Nest#88 i 811,kapelan kś proboszcz Daniel Plocharczyk poświęcił opłatek,którym się łamano składając sobie wzajemnie zyczenia.Po obiedzie zespół muzyczny “To My” zaprosił wszystkich do tańca.Loteria fantowa jak zwykle budziła dużo radości,zwłaszcza tym którzy wygrali nagrody.Dziękujemy naszym korpusiankom za przygotowanie opłatka i smacznego obiadu z deserem.Senator Stanowy Gennaro Bizzarro przybył spużniony,ale złożył życzenia po polsku i angielsku,zbierając zasłużone oklaski.

 

Sylwester i Opłatek w Haller Post 2019-2020r

Bal Sylwestrowy w placówce był wyjątkowo udany.To starania i zasługa kol Vice Komendanta Tadeusz Kupca,który od wielu lat prowadzi zabawy i wszelkie uroczystości na Sali Balowej.Przy pomocy Korpusianek i kilku kolegów udekorowano salę,stosownie na powitanie Nowego 2020r.Zespół muzyczny “Rytmy 95″świetnie bawiły gości aż do samego rana.O 12:00 gdy ostatnie 10 sekund odliczono,strzeliły korki od szampana.ŻYCZENIA NOWOROCZNE złożył kom Tadeusz Siłka i kol Tadeusz Kupiec.Każdy każdemu składał życzenia noworoczne,robiono sobie pamiątkowe zdjęcia.Brawo koledzy! to był udany bal,takie opinie wyrażali uczestnicy TEGO BALU.5-stycznia zapraszamy na tradycyjny OPŁATEK.

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU 2020
W imieniu członków placówki SWAP Haller Post 111

 

 

 

Veterans Day 2019

 

Veterans Day.11/11/2019r.Ceremonia w Central Park.New Britain.

W tym roku centralne uroczystści z okazji Dnia Veterana odbywały się w centrum miasta na wprost ratusza.Placówka#111 SWAP im gen J.Hallera wystawiła poczty sztandarowe razem z KPP.Uroczystość przeprowadzono sprawnie,pogoda była piękna,więc i dopisała frekwencja.Burmistrz miasta Erin Stewart w koncowej mowie podziękowała wszystkim za uczestnictwo i kontynuacje pielęgnowania tego ważnego świeta.

 

Wizyta prezydenta III RP przy pomniku “KATYŃ” 9/22/2019r

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką odwiedził New Britain spotkał się z Polonią!.Brał udział we mszy św w Kościele Św Krzyża a następnie złożył wieniec pod pomnikiem Katyńskim.W imieniu pl#111 SWAP prezydenta i osoby towarzyszące witali:Vice kom placówki Tadeusz Kupiec i Robert Iwanicki,była też piątka harcerzy z hufca NB.Uważamy to za ważne wydarzenie,które przejdzie do historii.Wieniec prezydencki był z róż białych i czerwonych a na dwóch szarfach napis:Prezydent RzeczyPospolitej Polski i Andrzej Duda.

 

Kanonizacja JPII i JXXIII

Kom Naczelny SWAP Wincęnty Knapczyk,kom O/IV Zbigniew Rostkowski,koledzy i korpusianki z pl 111 im Gen J.Hallera.4.27.2014r.Bristol Ct. W kościele św Stanislawa odbyła się uroczysta mśza na czesć Kanonizacji JP II i JX XIII w Watykanie. Grupa Weteranów i Korpusianek z naczelną prezeską p Helaną Knapczyk,częscią zespołu folklorystycznego „Orlęta” z Bridgeport ,ubarwiły to wydarzenie,tak bardzo ważne dla Polonii w USA.

Kom Placówki salutuje

 

Memorial Day Maj 25 2014

Każdego roku w dzień poprzedzający “Memorial Day” Dzień Pamięci. Weterani z pl.SWAP#111 im Gen J.Hallera w New Britain,w uroczystej oprawie tj:podnieśienie flag na maszt,przemówienia,modlitwa,salwa honorowa,złozenie kwiatów pod pomnikiem Katynskim.W ten sposób oddajemy chołd,zamordowanym oficerom w 1940r.Na rozkaz Stalina przez sowieckie NKWD.

W tej uroczystości zawsze biorą udział weterani z Marine Corps League. VFW#511 w New Britain.Mistrz ceremonii Vet John Lynch to wielki przyjaciel naszej placówki.Drużyna gotowa do salwy honorowej.

Od 1980r tj od momentu odsłonięcia pomnika KATYNSKIEGO,weterani z pl#111 im Gen J.Hallera w New Britain,zbierają śię o 8.00 rano.Ceremonię dnia pamięci(memorial day)prowadził mistrz ceremonii,wet FVW#511 Marine Corps.John Lynch.Flagi na maszcie,hymny narodowe,Polski i Amerykanski,modlitwa,przemówienia,salwa honorowa,złożenie wieńca i salut zamordowanym oficerom Wojska Polskiego II RP w 1940r przez sowieckie NKWD,na rozkaz Stalina w liczbie 22 tyś.To nasz obowiązek moralny,patriotyczny i historyczny wobec zamordowanych i następnych pokoleń rodaków.Ta zbrodnia nie została ukarana do dziś.Pamiętajmy o tym.

 

30 maja od godz 10 rano,koledzy z pl#111 wraz z weteranami z VFW#511,Marine Corps,skladali wience pod pomnikami poległych żołnierzy w I wojnie światowej.II wojnie,wojnie w Korei,Wietnamie.Pod pomnikiem Gen K Pulaskiego.Gen T Kościuszki..

Honorowy komendant pl#111 kol Henry Kawecki i prezeska KPP Staśia Kobierowska składają kwiaty,pod pomnikiem Gen K Pułaskiego.Drugi wieniec pod pomnikiem Gen T Kościuszki złożyli:II Vice kom Tadeusz Kupiec i Gospodarz pl Beata Duszak.

 

Poczty sztandarowe w ten dzień wystawiają:Wterani i Korpuśianki z pl#111 SWAP.Sokoły gniazdo#88 i Sokolice gnazdo#811.Weterani z Marine Corps FVW#511.

 

Pomnik Katynski,ufundowany z inicjatywy zarządu pl#111 SWAP w 1980r.Przy tym pomniku odbywają śię uroczystości każdego roku.

 

Central Park.Wience składają:od lewej kol Stanisław B Mach.Henry Kawecki od pl#111 SWAP.Foto Slajdy.

 

 

 

powstańcy

 

 

Lista komendantów w pl #111 od początku powstania.

1-JÓZEF KOZIKOWSKI

2-WŁADYSŁAW KRAWIEC

3-JÓZEF PERZAN

4-JÓZEF ŁAZARSKI

5-JÓZEF KALINOWSKI

6-ANTONI BIAŁOBRZESKI

7-ALEKSANDER RUSZCZYK

8-STANISŁAW WOJTUSIK

9-WLADYSLAW JABŁONSKI

10-LUDWIK OTFINOWSKI

11-MARIAN PAWŁOWSKI

12-JULIAN KLEJBUK

13-HENRYK AUGUSTYN

14-ADAM BUTKIEWICZ

15-JÓZEF WOZNIAK

16-JAN CENDROWSKI

17-LUDWIK SZYDEŁKO

18-WIKTOR REJNIAK

19-JAN MARKOW

20-WŁODZIMIERZ LAUSCH

21-PAWEŁ DĄBBROWSKI

22-MIECZYSŁAW KIERKLO

23-HENRYK KAWECKI

24-RYSZARD SUPINSKI

25-TADEUSZ SIŁKA

Kilku z wymienionych komendantów pełniło te funkcje wielokrotnie w pewnych odstępach czasu.

Rekordzistami są: Jan Markow, Paweł Dąbrowski, Henryk Kawecki od 2002-2014r

 

Polish Day.May 1,2014

 

Polski dzień na Capitol w Hartford CT

Od ponad 20 lat każdego roku w maju,w rocznicę uchwalenia “Konstytucji 3 Majowej”w stolicy stanu conn Hartford proklamowany jest przez gubernatora “POLISH DAY” Na fotografii Korpuśianki od lewej:Beata Duszak,Iza Bieńiek,Staśia Kobierowska.

 

W tym roku obchodzono 223 rocznicę tego historycznego wydarzenia.Niezjący już reprezentant stanowy Stanislaw Krawiec z New Britain był twórcą tego pomysłu.Obecnie jego córka Deborah Krawiec godnie kontynuuje dzieło ojca.W sali flagowej na parterze budynku stanowej legislatury,O godz 11 rano Polonia zbiera się gremialnie.Po przywitaniu zebranych hymny narodowe Polski i Ameryki profesjonalne wykonał Chór Polonia Paderewski pod batutą p Adriana Sylvena Mackiewicza.Głos zabrał gubernator Dannel Malloy i proklamował oficjalnie Polski Dzien na Kapitolu.Po nim mówców było wielu,wszyscy kierowali podziękowania dla Polonii Amerykańskiej za jej udział w budowie Stanów Zjednoczonych Ameryki.Mistrz ceremonii Peter Tercyjak na zakonczenie zaprosił wszystkich na kawę i pączki.Slajdy zdjęciowe i kilka fotografii ukazują te chwile.Zapraszam do obejrzenia.